Apostille jest poświadczeniem dokumentu sporządzonego w jednym państwie (np. aktu notarialnego, tłumaczenia przysięgłego lub odpisu aktu stanu cywilnego) umożliwiające legalne użycie go w innym państwie. Poświadczenie to wydawane jest przez właściwy organ państwa, z którego dokument pochodzi.
Zasady używania apostilli reguluje konwencja haska z 5 października 1961 r., ratyfikowana między innymi przez Polskę i Wielką Brytanię. Apostille sporządzany jest według wzoru załączonego do konwencji i ma formę adnotacji dokonywanej na dokumencie lub odrębnego dokumentu do niego dołączanego.
W kontekście brytyjskim…
W związku z tym, że w miejsce legalizacji dokumentów Konwencja Haska wprowadziła jednolite poświadczenie zwane apostille, które jest dołączane do dokumentu przez biuro legalizacyjne Foreign & Commonwealth Office. Adres pocztowy: The Legalisation Office, Norfolk House West; 437 Silbury Boulevard, Milton Keynes, MK9 2AH. Opłata za każdy dokument wynosi 30 funtów. Czas oczekiwania na odesłanie dokumentu wraz z apostille to 48 godzin.
W związku z powyższym nie jest możliwe dokonanie przez Wydział Konsularny legalizacji dokumentów urzędowych. Za takie dokumenty uważa się: dokumenty sądowe, administracyjne, akty notarialne oraz zaświadczenia urzędowe umieszczone na dokumentach prywatnych, sporządzone na terytorium Wielkiej Brytanii a przeznaczone do posługiwania się nimi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Sporządzony na terenie Wielkiej Brytanii dokument urzędowy poświadczony apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom w Polsce.