Jak uzyskać National Insurance number?

Zwykły wpis

How-to-Get-a-New-National-Insurance-Card-01

Każdy kto zamierza mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii powinien posiadać National Insurance Number. National Insurance Number to numer ubezpieczenia społecznego, który jest unikatowy i składa się z dwóch liter na początku tj: SK, PX, SL sześciu cyfr oraz jednej litery na końcu. Jest niezbędny przy podjęciu pracy lub do otrzymania zasiłków.

Każdy kto ukończył 16 rok życia. W przypadku osób urodzonych w UK lub które jako dzieci przyjechały do Wielkiej Brytanii, National Insurance wysyłany jest automatycznie przez National Insurance Office na adres zamieszkania rodziców dziecka. Natomiast osoby, które już ukończyły 16 lat i przyjechały na Wyspy Brytyjskie, w celu otrzymania NIN muszą umówić się na specjalne spotkanie. W trakcie spotkania muszą potwierdzić swoją tożsamość oraz fakt, że pracują lub zamierzają podjąć pracę na Wyspach Brytyjskich. Dokumenty potrzebne do uzyskania NIN to: paszport lub dowód osobisty, dokument potwierdzający adres zamieszkania. Trudność z potwierdzeniem adresu mogą mieć osoby, które niedawno przyjechały do Wielkiej Brytanii i nie posiadają jeszcze konta bankowego oraz nie płacą żadnych rachunków za media (gaz, światło, council tax). W takim przypadku pomocny może być list od osoby, u której mieszkają nowo przybyłe osoby z potwierdzeniem, że dana osoba mieszka pod danym adresem, list od pracodawcy o podjęciu pracy lub zaświadczenie z JobCentre o tym, że dana osoba poszukuje pracy. Spotkania odbywają się najczęściej w najbliższym Job Centre lub Job Centre Plus.
Po spotkaniu każdy ubiegający się o NIN otrzyma potwierdzenie złożenia aplikacji. Czas oczekiwania na NIN wynosi do 6 tygodni. Po tym czasie należy kontaktować się z urzędem celem wyjaśnienia opóźnień.
WAŻNE: W przypadku osób zatrudnionych ale nieposiadających jeszcze NIN podkreśla się, że ten brak nie uzasadnia niewypłacania lub niepełnego wypłacania wynagrodzenia za pracę.

Stan prawny na dzień: 3 lipiec 2014 r.

Jedna uwaga do wpisu “Jak uzyskać National Insurance number?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s