Jazda pod wpływem alkoholu w Wielkiej Brytanii

Zwykły wpis

breathalyser-460_1536236c

W Wielkiej Brytanii dopuszczalny limit spożycia alkoholu dla kierowców wynosi:

 • 35 miligramów alkoholu na 100 mililitrów w wydychanym powietrzu;
 • 80 miligramów alkoholu w 100 mililitrach krwi;
 • 107 miligramów alkoholu na 100 mililitrów moczu;

Nie ma sposobu na obliczenie, ile alkoholu można wypić i nie przekroczyć limitu. Należy pamiętać, że na poziom alkoholu w organizmie wpływają takie czynniki jak: waga, wiek, metabolizm, rodzaj i ilość alkoholu itd.

Jeśli po zatrzymaniu pojazdu badanie alkomatem wykaże przekroczenie limitu alkoholu i policja stwierdzi, że osoba nie jest zdolna do kierowania pojazdem to dochodzi do zatrzymana i przewiezienia na posterunek.

Na posterunku zostaną wykonane dwa dodatkowe badania zawartości alkoholu w organizmie. Na podstawie wyniku o niższym stężeniu alkoholu policja oceni czy doszło do popełnienia przestępstwa.

W razie oskarżenia zatrzymanej osoby o popełnienie przestępstwa mogą zostać pobrane odciski palców i próbki DNA.

Do czasu stawienia się przed sądem można zostać zwolnionym za kaucją albo w razie zagrożenia popełnienia ponownie przestępstwa zostać aresztowanym.

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się rozstrzygnięciem o odpowiedzialności przez sąd.

Dla osób będących pod wpływem alkoholu, które znajdują się w samochodzie przewiduje się następujące rodzaje kar: kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy, grzywna w wysokości 2,5 tys. funtów oraz możliwy zakaz prowadzenia pojazdów.

Dla prowadzących lub zamierzających prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu przewiduje się: karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywnę w wysokości do 5 tys. funtów oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 1 roku (3 lata jeśli osoba popełniła to przestępstwo ponownie w ciągu ostatnich 10 lat).

Jeśli sprawca wypadku śmiertelnego był pod wpływem alkoholu grozi mu: 14 lat pozbawienia wolności, nieograniczona grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów co najmniej na 2 lata.

W tym kontekście mogą pojawić się również problemy innego rodzaju np. wzrost kosztów ubezpieczenia samochodu czy problemy z uzyskaniem zgody na wjazd do niektórych krajów np. USA.

Przewidziane są kursy dla kierowców z zakazem prowadzenia pojazdów, które mogą spowodować obniżenie orzeczonej kary. Dodatkowe regulacje dotyczą również modelu sprawcy wysokiego ryzyka.

Stan prawny na dzień: 25 lipca 2014 r.

2 uwagi do wpisu “Jazda pod wpływem alkoholu w Wielkiej Brytanii

 1. Krzysztof

  Dzień dobry.
  W wyniku jazdy pod wpływem alkoholu zostałem zdyskwalifikowany przez brytyjski sąd na okres 20 miesięcy. Istotny jest tu fakt, że od przyjazdu do Anglii nie wymieniałem prawa jazdy na brytyjskie i wciąż posługiwałem się polskim dokumentem. Z tego co mi wiadomo, w trakcie rozprawy sąd powinien zatrzymać moje polskie prawo jazdy, po czym po upływie okresu „zbanowania” zostałoby mi ono odesłane przez DVLA (informacje czerpię z tej strony: https://www.gov.uk/reapply-licence-revoked , ze znajdującej się na jej końcu sekcji „Non-GB licence holders”).
  Zgodnie z oczekiwaniami, tuż przed rozprawą zostałem poproszony o oddanie prawa jazdy. Lecz ku mojemu zdziwieniu, zostało mi ono niezwłocznie zwrócone tuż po ogłoszeniu wyroku. Zapytałem skład sędziowski czy oznacza to że mogę jeździć poza granicami UK? Odpowiedzieli że nie wiedzą i że „you have to check”.

  Co powinienem zrobić, aby się tego dowiedzieć? Do jakiego organu w UK czy raczej w Polsce powinienem się zwrócić? Czy informacje o wyroku który zapadł w UK zostaje z automatu przekazana do Polski?

  Sporo tych pytań, ale sytuacja wydaje mi się nietypowa. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Judyta Iwona Kasperkiewicz

   Witam, rzeczywiście sytuacja jest dosyć nietypowa, ponieważ brytyjskie organy państwowe nie mogą zatrzymać / odebrać dokumentu wydanego przez państwo obce – i zobowiązane są do odesłania go do organu, który taki dokument wydał. Polskie prawo jazdy zatrzymane w Wielkiej Brytanii powinno zostać więc odesłane do odpowiedniego wydziału komunikacji w Polsce. Albo przynajmniej przesłana powinna zostać adnotacja wraz z wyrokiem sądu o odebraniu uprawnień na terenie Wielkiej Brytanii. Trudno wskazać dlaczego tak się nie stało w tym przypadku. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s