Zostałeś aresztowany?

Zwykły wpis

Handcuffs01_2003-06-02

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na często pojawiające się pytania, o to jakie prawa posiada osoba aresztowana.

Zwykle jeśli dojdzie do aresztowania to taka osoba zostaje przewieziona do najbliższego posterunku policji, umieszczona w celi i przesłuchana.

Po przewiezieniu na posterunek policji, aresztowany może zostać zwolniony albo oskarżony o popełnienie zarzucanego mu przestępstwa.

Twoje prawa w areszcie.

Funkcjonariusz policji ma obowiązek wytłumaczyć ci twoje prawa. Masz prawo do :

  • uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej,
  • poinformowania wskazanej przez ciebie osoby, gdzie się znajdujesz
  • w razie potrzeby uzyskania pomocy medycznej
  • zaznajomienia się z regulacjami, do których policja musi się stosować tj. „Codes of Practice”
  • zapoznania się z pisemną informacją zawierającą wykaz praw, które posiadasz np. prawo do przerw na spożycie posiłków czy też skorzystania z toalety (możesz również zwrócić się o pisemną informację w twoim ojczystym języku) albo o pomoc tłumacza, który wytłumaczy ci twoje prawa.

Najczęściej dojdzie również do przeszukania (kontroli osobistej)  i zostaną zatrzymane twoje rzeczy osobiste na czas przebywania w celi.

Osoby poniżej 18 roku życia oraz osoby dorosłe z różnymi zaburzeniami

Policja ma obowiązek skontaktować z rodzicami, opiekunem albo kuratorem osoby w wieku poniżej 18 roku życia i osoby, która  sama nie jest w stanie prowadzić swoich spraw.

Organy ścigania powinni również zapewnić podczas przeszukania czy też przesłuchania obecność i pomoc odpowiedniej osoby dorosłej „appropriate adult”. Taką osobą może być:

  • twój rodzic, opiekun, kurator
  • pracownik socjalny
  • inny członek rodziny albo przyjaciel w wieku powyżej 18 lat
  • osoba chętna w wieku powyżej 18 lat

The National Appropriate Adult Network jest siecią, która wspomaga organy ścigania w Anglii i Walii w zakresie wymogu obecności „appropriate adult”.

Twoje prawa podczas przesłuchania

Policja może zadawać ci pytania odnoszące się do przestępstwa, które podejrzewa się, że popełniłeś. Przesłuchanie zostanie nagrane. Nie musisz odpowiadać na pytania ale mogą pojawić się konsekwencje tego w dalszym postępowaniu sądowym. Policja ma obowiązek wytłumaczyć ci to poprzez odczytanie pouczenia o następującej treści:

You do not have to say anything. However, it may harm your defence if you do not mention when questioned something which you later rely on in court. Anything you do say may be given in evidence.”

Nie musisz niczego wyjaśniać. Jednakże, brak wyjaśnień może zaszkodzić twojej obronie, w szczególności jeśli nie wyjaśnisz podczas przesłuchania czegoś na czymś mógłbyś się oprzeć w przyszłości w sądzie. Wszystko co powiesz zostanie uznane za dowód w sprawie.

Niedługo kolejny post: Jak długo może trwać aresztowanie?

Stan prawny na dzień: 18 stycznia 2015 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s