Dziecko w wieku poniżej 10 lat sprawcą przestępstwa w UK

Zwykły wpis
pap_dziecko_okno_640 W Wielkiej Brytanii i Walii dzieci w wieku poniżej 10 lat, które łamią prawo są traktowane odmiennie niż dorośli i osoby w wieku poniżej 18 lat.

Takie osoby nie mogą zostać oskarżone o popełnienie przestępstwa ale może zostać zastosowane wobec nich:

  • godzina policyjna,
  • nakaz „Child Safety Order”.

Dzieci w wieku poniżej 10 lat, które łamią prawo regularnie mogą zostać oddane pod opiekę albo ich rodzice mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Godzina policyjna

Policja może zakazać dzieciom przebywanie w miejscach publicznych pomiędzy godziną 9 wieczorem a godziną 6 rano, chyba że są w towarzystwie dorosłych. Taki zakaz może zostać wydany na czas do 90 dni. W sytuacji, gdy dziecko narusza ustaloną godzinę policyjną,  może zostać wydany wobec nich nakaz tj. „Child Safety Order”.

Nakaz „Child Safety Order”

Jeśli dziecko popełnia przestępstwo albo narusza ustaloną godzinę policyjną to może zostać poddane pod nadzór „Youth offending team”. Poddanie pod nadzór stanowi właśnie nakaz „Child Safety Order”. Taki nakaz zwykle obowiązuje przez okres do 3 miesięcy ale w niektórych przypadkach może trwać nawet do 12 miesięcy. Jeśli dziecko nie stosuje się do wydanego nakazu tj. nie współpracuje z „Youth offending team” to sąd podejmuje decyzję o oddaniu dziecko pod opiekę.

Stan prawny na dzień: 20 lutego 2015 r.

 

3 uwagi do wpisu “Dziecko w wieku poniżej 10 lat sprawcą przestępstwa w UK

    • Judyta Kasperkiewicz

      Proponuję zapoznać się ze stronę internetową http://www.gov.uk i odnaleźć zakładkę ‚Crime, justice and the law’ –> ‚Young people and the law’. Można również próbować kontaktować się w konkretnej sprawie z lokalnym ‚Youth offending team’. W razie dalszych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s