Prawa pracy kobiet w ciąży

Zwykły wpis

Pregnant-Woman

Pracownice w ciąży posiadają szczególne prawa m.in. płatny czas wolny przed porodem na badania, urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.

Pracownice w ciąży mają cztery podstawowe dodatkowe uprawnienia:

  • płatny czas wolny na badania przed porodem;
  • urlop macierzyński;
  •  dodatek albo zasiłek macierzyński;
  • ochrona przed niesłusznym traktowaniem, dyskryminacją oraz zwolnieniem;

Przedporodowa opieka nie jest związana jedynie z wizytami u lekarza- może to być również uczęszczanie na zajęcia szkoły rodzenia, jeśli została zarekomendowana przez lekarza albo położną.

Pracodawcy nie mogą zmienić kontraktu z taką pracownicą ani warunków zatrudnienia bez porozumienia z nią – jeśli tak się stanie to zostaną naruszone przepisy prawa.

Pracodawcy muszą umożliwić pracownicy w ciąży skorzystanie z czasu wolnego przed porodem i wypłacić za ten czas normalne wynagrodzenie. Ojciec albo partner kobiety w ciąży ma prawo do czasu wolnego przeznaczonego na 2 dwie wizyty u lekarza przed porodem.

Choroby związane z ciążą

Urlop macierzyński i Statutory Maternity leave rozpocznie się automatycznie, jeśli pracownica będzie nieobecna w pracy z powodu choroby związanej z ciążą w 4 tygodnie przed terminem rozwiązania. Nie są w takim przypadku istotne wcześniejsze uzgodnienia.

Obowiązkowy urlop macierzyński

Jeśli pracownica nie pobiera Statutory Maternity Leave, otrzymuje 2 tygodnie urlopu po porodzie albo 4 tygodnie w przypadku, gdy pracuje w fabryce.

Zgłoszenie pracodawcy ciąży

Pracownice powinny poinformować pracodawcę o ciąży najpóźniej 15 tygodni przed planowanym terminem porodu.

Jeśli to nie jest możliwe (np. pracownica nie wie o ciąży) należy powiedzieć najszybciej jak to jest tylko możliwe.

Pracownice muszą również powiedzieć pracodawcy, kiedy zamierzają rozpocząć korzystanie z urlopu macierzyński oraz rozpocząć pobieranie Statutory Maternity Pay.

Pracownice nie mogą odebrać czasu wolnego przeznaczonego na badania przedporodowe dopóki nie powiedzą pracodawcy o ciąży.

Zdrowie i bezpieczeństwo pracownic

Kiedy pracownica powie pracodawcy o ciąży, ten powinien ocenić ryzyko/niebezpieczeństwo dla tej pracownicy i jej dziecka na zajmowanym stanowisku pracy.

Niebezpieczeństwo może być spowodowane przez:

  • podnoszenie i noszenie ciężkich przedmiotów;
  • pozycję stojącą albo siedzącą przez dłuższy czas bez żadnych przerw;
  • narażenie na działanie toksycznych substancji;
  • długi czas pracy / długie zmiany

Jeśli pracodawca oceni, że występuje ww. niebezpieczeństwo to powinien podjąć odpowiednie kroki, aby je usunąć np. zaoferować pracę na innym stanowisku albo zmienić godziny pracy.

Pełny opis regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy można znaleźć tutaj: http://www.hse.gov.uk/mothers/faqs.htm#q4

Pracownice w ciąży, które uważają, że występują w ich pracy czynniki niebezpieczne, a pracodawca się nie zgadza z tym powinny skonsultować tę kwestię przykładowo z ich związkiem zawodowym. Jeśli w dalszym ciągu pracodawca odmawia zmiany warunków pracy, należy skontaktować się z lekarzem albo bezpośrednio z the Health and Safety Executive.

Stan prawny na dzień: 12 kwietnia 2015 roku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s