Podwójne obywatelstwo:dual citizenship

Zwykły wpis

Jednakże wiele państw nie akceptuje podwójnego obywatelstwa dlatego należy sprawdzić rozwiązania prawne w konkretnym państwie przed ubieganiem się o brytyjskie obywatelstwo.

Dla obywateli Polski kluczowym jest to, że Polska nie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa. Ale przebywający w Polsce obywatel polski i brytyjski uznawany jest jedynie za obywatela polskiego. Oznacza to przykładowo, że przy przekraczaniu granicy możne posługiwać się jedynie polskim paszportem.

 

Jedyne zastrzeżenie w brytyjskim prawie przewiduje, że nie mają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa następujące kategorię osób: tzw. „British subject” oraz „British protected person”. Wyjątek stanowi kategoria”British subject from Republic of Ireland” i tutaj dopuszcza się tę dualność.

Podróżowanie zagranicę

Obywatel brytyjski nie możne otrzymać pomocy dyplomatycznej od brytyjskich instytucji, jeśli przebywa w państwie, którego obywatelstwo posiada.

Przykładowo, posiadając obywatelstwo brytyjskie i polskie, nie można otrzymać brytyjskiej pomocy dyplomatycznej przebywając w Polsce.

Podwójne obywatelstwo, małżeństwo i dzieci

Nie można otrzymać automatycznie brytyjskiego obywatelstwa zawierając związek małżeński z obywatelem brytyjskim. Należy w tym celu ubiegać się o obywatelstwo jako małżonek (‚spouse’) brytyjskiego obywatela.

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w wielu państwach małżonek uważany jest automatycznie jako posiadający obywatelstwo współmałżonka.

Dzieci mogą otrzymać automatycznie brytyjskie obywatelstwo rodzica, nawet jeśli zostały urodzone zagranicą.

Stan na dzień: 9 luty 2016 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s