Podwójne obywatelstwo (zwane również podwójną narodowością) jest dozwolone w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że można być obywatelem brytyjskim i równocześnie obywatelem innego państwa.
Jednakże wiele państw nie akceptuje podwójnego obywatelstwa dlatego należy sprawdzić rozwiązania prawne w konkretnym państwie przed ubieganiem się o brytyjskie obywatelstwo.
Dla obywateli Polski kluczowym jest to, że Polska nie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa. Ale przebywający w Polsce obywatel polski i brytyjski uznawany jest jedynie za obywatela polskiego. Oznacza to przykładowo, że przy przekraczaniu granicy możne posługiwać się jedynie polskim paszportem.
Jedyne zastrzeżenie w brytyjskim prawie przewiduje, że nie mają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa następujące kategorię osób: tzw. „British subject” oraz „British protected person”. Wyjątek stanowi kategoria”British subject from Republic of Ireland” i tutaj dopuszcza się tę dualność.
Podróżowanie zagranicę
Obywatel brytyjski nie możne otrzymać pomocy dyplomatycznej od brytyjskich instytucji, jeśli przebywa w państwie, którego obywatelstwo posiada.
Przykładowo, posiadając obywatelstwo brytyjskie i polskie, nie można otrzymać brytyjskiej pomocy dyplomatycznej przebywając w Polsce.
Podwójne obywatelstwo, małżeństwo i dzieci
Nie można otrzymać automatycznie brytyjskiego obywatelstwa zawierając związek małżeński z obywatelem brytyjskim. Należy w tym celu ubiegać się o obywatelstwo jako małżonek (‚spouse’) brytyjskiego obywatela.
W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w wielu państwach małżonek uważany jest automatycznie jako posiadający obywatelstwo współmałżonka.
Dzieci mogą otrzymać automatycznie brytyjskie obywatelstwo rodzica, nawet jeśli zostały urodzone zagranicą.
Stan na dzień: 9 luty 2016 r.