Skutki Brexitu: prawne regulacje

Zwykły wpis

454151-brexit

Z perspetywy brytyjskiej …Zapewne wiele osób zadaje sobie pytania, dotyczące decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, związane spraw życia codziennego. Wydaje się, że w najbliższych miesiącach może znaleźć zastosowanie art. 50 Traktatu z Lizbony i od oficjalnego oświadczenia rządu brytyjskiego w tej sprawie zacznie bić zegar. Najprawdopodobnie w ciągu 2 lat ukończone zostaną negocjacje dotyczące szczegółowych warunków Brexitu. Ten okres może zostać wydłużony ale pod warunkiem, że 28 państw członkowskich zgodzi się na to. Poniżej odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań (za BBC):

Co się stanie z moim brytyjskim paszportem?

W związku z tym, że na paszporcie widnieje napis „European Union” to prawdopodobnie paszport będzie musiał zostać wymieniony na nowy wraz z datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej albo będzie można go używać do czasu utraty ważności. Podobne rozwiązania możliwe są przy innych dokumentach.

Czy będę musiał/a wymienić moją Ehic card?

Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, the European Health Insurance Card (Ehic) uprawnia turystów do podstawowej pomocy medycznej we wszystkich krajach unijnych. Ta karta działa również w Szwajcarii i w Europejskiej Strefie Gospodarczej (EEA) Norwegii, Lichensteinie i Islandii. Karta będzie działać do czasu zakończenia negocjacji bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Zmiany zależne będą od tego, czy Wielka Brytania zostanię włączona przyładowo w Europejską Strefę Gospodarczą, gdzie karta ciągle obowiązuje. Ponadto, nadmienić warto, że Wielka Brytania zawarła z szeregiem krajów umowy o bezpłatnym udzieleniu pomocy medycznej w nagłych przypadkach np. Australia czy Nowa Zelandia.

Czy będzie potrzebna wiza do przekroczenia granicy Unii Europejskiej z terytorium Wielkiej Brytanii?

Tutaj znowy odpowiedź zależna jest od tego, czy Wielka Brytania utrzyma zasadę swobodnego przepływu osób, co równocześnie może dać jej dostęp do wspólnego rynku. Jeśli tak się stanie to nadal będzie możliwe przekraczanie granicy bez ubiegania się o wizę. Natomiast jeśli do tego nie dojdzie to mogą zostać wprowadzone ograniczenia dla Brytyjczyków w przemieszczaniu się i zdobywaniu zatrudnienia na terenie Unii Europejskiej

Czy moje unijne prawo jazdy będą nadal ważne?

Każdy unijny dokument prawo jazdy posiada unijną flagę w lewym górnym roku z oznaczeniem „UK” w środku. Do zakończenia negocjacji dokumenty będą ważne, dopiero negocjcje dadzą odpowiedź na pytanie, o to czy dokumenty pozostaną ważne do utraty ich ważności.

Co Brexit będzie oznaczał dla obywateli pozostałych krajów unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Podczas kampanii przed referendum sugerowano, że po Brexicie dojdzie do masowych deportacji około 3 milionów osób. Trudno jednak o jakiekolwiek kategoryczne odpowiedzi, gdyż same negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły. Należy pamiętać, że około 1,2 milionów Brytyjczyków mieszka na terytorium innych niż Wielka Brytania krajów unijnych.

Co może czekać mojego współmałżonka pochodzącego z innego kraju unijnego?

Nie można przypuszczać, że taka osoba będzie musiała być deportowana. Nikt nie zakładał, że osoby już mieszkające i pracujące w Wielkiej Brytanii będą deportowane. W razie jakichkolwiek problemów taki współmałżonek może ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo, jeśli mieszkał w kraju od trzech do pięciu lat.

Źródło: http://www.bbc.com/news/uk-politics-eu-referendum-36619817

Data: 2 lipca 2016 roku

2 uwagi do wpisu “Skutki Brexitu: prawne regulacje

  1. Viola

    Swietny tekst, tak jak pozostale na tym blogu. Bardzo jasno przedstawione informacje. Szukam teraz w internecie tematu podwojnego obywatelstwa jesli chodzi o Polke (mnie) i Brytyjczyka (partnera, mamy dziecko, ktore urodzilo sie w Wielkiej Brytanii, ale… nasza rodzina podrozowala po Europie w ciagu ostatnich 2 lat (ze wzgledu na parce). Teraz chcemy razem mieszkac w Polsce. I chcemy zawzec zwiazek malzenski. Wiem juz z Pani innego artykulu jak wygladala by sprawa moich staran o obywatelstwo angielskie. A co z obywatelstwem polskim dla mojego przyszlego meza? Czy przejdzie ono automatycznie przez zawarcie zwiazku malzenskiego? Na jakiej zasadzie powinien on teraz przebywac na terenie Polski? Naczytalam sie o pozwoleniach na pobyt i kartach, ale nie jestem pewna czy to nie chodzi o obywateli poza UE…. Bede wdzieczna za kazde informacje. Viola

    • Judyta Iwona Kasperkiewicz

      Witam, dziękuję za Pani komentarz. Co do Pani pytania informuję, że cudzoziemiec zawierający związek małżeński z obywatelem polskim nie uzyskuje automatycznie obywatelstwa polskiego. Co więcej, każdy obcokrajowiec (również z UE) musi zgłosić swój pobyt w Polsce dłuższy niż 3 miesiące. Jeśli Pani przyszły mąż przyjedzie do Polski to najpierw wymagane będzie wnioskowanie o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Polski, a następnie o zezwolenie na pobyt stały. Takie zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Wniosek o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy można złożyć wyłącznie w Polsce. Następnie o zezwolenie na pobyt stały może ubiegać się cudzoziemiec, który pozostaje w uznawanym przez prawo polskie związku małżeńskim zawartym z obywatelem Polski przez co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pobyt stały i bezpośrednio przed złożeniem tego wniosku mieszkał w Polsce nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy wydanego na podstawie małżeństwa z obywatelem Polski lub (…) . Natomiast o uznanie za obywatela polskiego może ubiegać się cudzoziemiec, który przebywa nieprzerwanie w Polsce co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, i który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim. W rezultacie po 5 latach od zawarcia związku małżeńskiego Pani mąż będzie mógł ubiegać się o uznanie za obywatela Polski (3 lata małżeństwa w tym 2 lata przebywania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i następnie 2 lata przebywania na podstawie zezwolenia na pobyt stały). W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s