Zaświadczenie o niekaralności w Anglii: Disclosure and Barring Service (DBS)

Zwykły wpis

beznazwy

Aby otrzymać w Wielkiej Brytanii zaświadczenia o niekaralności należy zwrócić się o”Disclosure and Barring Service” (DBS).  Wcześniej Urząd,który wydaje zaświadczenie stanowiły dwa biura: Criminal Records Bureau (CRB) oraz biuro Independent Safeguarding Authority (ISA), https://www.gov.uk/disclosure-barring-service-check

W określonych przypadkach zaświadczenie o niekaralności jest potrzebne w Wielkiej Brytanii do podjęcia wskazanej w ustawie pracy. Wśród prac, które wymagają przedstawienia zaświadczenia o niekaralności wymienić można:

– pracę z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi;
– pracę w instytucji, której działania poświęcone są – całkowicie lub w dużym stopniu – dzieciom;
– praca w opiece zdrowotnej;
– złożenie podania o status przybranego rodzica lub opiekuna.

Obywatel nie może ubiegać się o wydanie zaświadczenia bezpośrednio. Zaświadczenie jest dostępne tylko dla organizacji, profesji i zawodów wyszczególnionych w Exceptions Order to the Rehabilitation of Offenders Act 1974.

Zaświadczenie o niekaralności jest ważne bezterminowo ale często pracodawcy życzą sobie otrzymać nowe zaświadczenie wydane na ich wniosek.

W związku z tym aplikacja składana jest przez pracodawcę lub inny podmiot zarejestrowany w DBS. Wyróżnia się dwa rodzaje zaświadczeń „Standard DBS check” oraz „Enhanced DBS check”. Różnica pomiędzy nimi związana jest z charakterem pracy i rodzajem odpowiedzialności w przyszłej pracy. Standard DBS check stanowi zaświadczenie, w którym zawarte są informacje o wyrokach skazujących, ostrzeżeniach i naganach, które przechowywane są przez tzw. Police National Computer. Natomiast Enhanced DBS check to takie zaświadczenie o niekaralności, któe wydawane jest przyszłym pracownikom, do których obowiązków należeć będzie praca z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi, a zgromadzone informacje wynikają z przeprowadzonej przez Policję weryfikacji.

Aplikacja o wydanie zaświadczenie o niekaralności składana jest przez pracodawcę i musi zostać opatrzona zgodą pracownika.

Wydanie zaświadczenia wymaga wniesienia stosownej opłaty, z której zwolnieni są na wniosek  tylko wolontariusze. Opłata za aplikację typu „standard” to 26 funtów, typu „enhanced” 44 funty i „enhanced with the list checks” również 44 funty.

Prawo przewiduje dwie możliwości ubiegania się o zaświadczenie o niekaralności. Po pierwsze można zadzwonić na tzw. Disclosure application line pod numer: 0870 90 90 844. Aby złożyć aplikację należy podać nazwę oraz numer organizacji czy firmy, przez którą składana jest aplikacja („Registered Body”). Można również wypełnić formularz, który dostarczy organizacja lub firma, z której polecenia przyszły pracownik ubiega się o zaświadczenie. Składając aplikację, należy wybrać, która forma – standard czy enhanced – zaświadczenia jest w danej sytuacji potrzebna.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod następujący numer telefonu: 0870 90 90 811

Stan na dzień: 14 sierpnia 2016 roku

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s