ODSZKODOWANIE DLA POLAKÓW ZA OBRAŻENIA CIAŁA: PERSONAL INJURY COMPENSATION

Zwykły wpis

 

banana-slip

Jeśli zostałeś ofiarą wypadku lub innego zdarzenia w wyniku, którego odniosłeś uszkodzenia ciała (powodujące w efekcie uszczerbek na zdrowiu) lub osoba Ci bliska poniosła taki uszczerbek w wyniku czyjegoś zawinionego działania powinieneś zapoznać się z poniższym poradnikiem. Po zdarzeniu, czyli po udzieleniu poszkodowanemu pomocy medycznej, opatrzeniu ran, założeniu gipsu itd. należy podążać za poniższymi wskazówkami: 

1.W pierwszej kolejności należy sporządzić pismo ze skargą na osobę lub instytucję, która zawiniła zdarzeniu (np. Council zaniedbał zabezpieczenia prac remontowych prowadzonych na chodniku dla pieszych i w wyniku tego poszkodowany przewrócił się i odniósł obrażenia czy też inny przypadek, gdy poszkodowany przewrócił się na niezabezpieczonej śliskiej nawierzchni w szkole itd.).

Na wstępnym etapie może zostać wdrożona mediacja. Niekiedy bardziej korzystne jest zaakceptowanie warunków mediacji, gdyż decydując się na wszczęcie procedury prawnej należy mieć na uwadze ryzyko związane z przegraniem sprawy. W przypadku, gdy obrażenie nie jest poważne albo nie ma skutków w postaci uszczerbku na zdrowiu zalecane jest poprzestanie wyłącznie na procedurze przewidzianej dla złożenia skarg (complaint), gdyż dalsze postępowanie może wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami w stosunku do spowodowanej szkody i potencjalnie możliwego odszkodowania.

W piśmie należy wyjaśnić dokładnie zajście i wskazać w jakiej wysokości odszkodowania się domagamy. W celu określenia kwoty odszkodowania można skorzystać ze specjalistycznych kalkulatorów za konkretne uszczerbki. Dostępne są również specjalistyczne usługi mediacyjne oferowane przez różne instytucje, które mogą pomóc w dążeniu do osiągnięcia porozumienia. Zwykle usługi te są płatne ale w porównaniu do kosztów postępowania sądowego są znacznie mniejsze

2. Należy sprawdzić warunki ubezpieczenia. Może się okazać, że poszkodowany ma już wykupione odszkodowanie na pokrycie kosztów prawnych. Takiego rodzaju ubezpieczenie może zostać ujęte w ubezpieczeniu pojazdu, domu, wakacji czy ubezpieczenia w ramach członkostwa w związku zawodowym np. RAC albo AA. Zwykle warunki ubezpieczenia jasno stanowią, jakie koszty ‚legal expenses insurance’ mogą zostać pokryte z ubezpieczenia.

Co warte zainteresowania, po zdarzeniu powodującym szkodę (wypadku tj. potknięciu się, skaleczeniu, poślizgnięciu się itd.) można aktualnie ubiegać się o ubezpieczenie „after the event”, które ma za zadanie ochronić przed zbyt wygórowanym rachunkiem na pokrycie kosztów postępowania o odszkodowanie. W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia może pomóc solicitor i co więcej sam posiada możliwość  zawarcia takiej umowy ubezpieczenia na rzecz poszkodowanego klienta.

W razie wygranej, istnieje możliwość odzyskania poniesionych kosztów prawnych od strony, która przegrała sprawę.

Należy mieć na uwadze, iż może pojawić się problem z zawarciem umowy w przypadku, gdy firma ubezpieczeniowa nie przewiduje wygranej w sprawie. Ponadto, często skutecznie odstrasza od tych ubezpieczeń stosunkowo wysoka składka ubezpieczeniowa.

3. Warto skorzystać następnie z profesjonalnych usług solicitorów albo firm pomagających uzyskać odszkodowania. Niestety zwykle nie można ubiegać się o bezpłatną pomoc prawną w sprawach personal injury (obrażeń/uszkodzeń ciała).

Pamiętać warto, aby poruszyć temat kosztów usług prawnika przed zawarciem z nim umowy. Pomoc można uzyskać również w Citizens Advice.

W przypadku skorzystania z usług firm pomagających uzyskać odszkodowanie należy mieć na uwadze, że zwykle większość osób tam pracujących nie posiada uprawnień solicitora, czyli nie mają możliwości reprezentowania klientów przed sądem. Warto również sprawdzić, czy wybrana przez nas firma została zarejestrowana.

Porozumienie ‘No win, no fee’ oznacza, że klient będzie musiał zapłacić prawnikowi tylko jeśli sprawa zostanie wygrana (tylko wyjątkowo mogą pojawić się inne dodatkowe koszty).

Bez zawarcia powyżej wspomnianego porozumienia, w razie przegranej należy pokryć koszty opinii ekspertów, opłat sądowych, wydatków na dojazdy, inne koszty strony przeciwnej oraz inne możliwe opłaty. Dodatkowo solicitor zwykle pobiera opłatę za usługi w razie wygranej, czyli odpowiedni jej procent (np. 15-20%).

W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie powyższego można pozostawić w komentarzu pytanie i jeśli tylko będzie to możliwe postaram się pomóc.

Stan na dzień: 1 października 2016 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s