JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W ANGLII: POLACY W BIZNESIE

Zwykły wpis

have-you-thought-setting-up-own-businessJEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Jeszcze przed poinformowaniem HMRC osoba wykonująca działalność samodzielnie funkcjonuje jako „a sole trader”. Jednak, aby uczynić zadość formalnościom, należy dokonać rejestracji statusu. Jest to niezbędne również po to, aby mieć pewność, że opłacany będzie prawidłowy podatek dochodowy i we właściwej wysokości uiszczane będzie ubezpieczenie społeczne.

Aby założyć działalność należy postępować zgodnie z regułami prowadzenia działalności i nazewnictwa przedsiębiorstwa.

Inne możliwości pracy na własną rękę:

  • pełnienie funkcji partnera w spółce;
  • założenie spółki z.o.o. (limited company); tutaj jednocześnie pełniona jest funkcja właściciela i pracownika tej spółki (stosuje się inne zasady rozliczania).

Istnieją możliwość zdobycia środków na prowadzenie działalności gospodarczej np. z funduszy dostępnych w ramach crowdfunding’u.

PROCEDURA ZAŁOŻENIA DZIAŁALNOŚCI JAKO SOLE TRADER (JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA)

Osoba prowadząca działalność jednoosobowo musi zarejestrować się w brytyjskim urzędzie skarbowym  the HM Revenue and Customs (HMRC), spełnić  warunki do założenia działalności i nazwać przedsiębiorstwo (stosują się również do ustalonych zasad).

Prowadzący jednoosobową działalność jest zobowiązany:

  • gromadzić w rejestrach dane dotyczące prowadzonej działalności (np. dane o sprzedaży czy wydatkach);
  • zgłaszać w terminie a self assessment tax return każdego roku;
  • płacić podatek dochodowy Income Tax od dochodów w klasie 2 i 4 ubezpieczenie społeczne;
  • płacić VAT.

Istnieje obowiązek rejestracji do uiszczania podatku VAT w razie przekroczenia dochodu, którego próg wynosi powyższej £83,000. Oczywiście istnieje możliwość zgłoszenia do podatku VAT dobrowolnie również wcześniej. Niekiedy może się to okazać korzystne, gdy dokonano sprzedaży innemu podmiotowi opłacającemu podatek VAT i zamiaru wnoszenia o zwrot podatku VAT.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W BRANŻY BUDOWLANEJ

Oprócz ogólnych zasad, do działalności w branży budowlanej stosuje się dodatkowe zasady. Taki przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać rejestracji w the HMRC do schematu the Construction Industry Scheme (CIS)  w razie, gdy zamierza prowadzić działalność w branży budowlanej jako podwykonawca albo wykonawca.

NAZWA PRZEDSIĘBIORSTWA

Wybór nazwy przedsiębiorstwa. Podobnie jak w Polsce istnieje możliwość nazwania jednoosobowego przedsiębiorstwa nazwiskiem albo wybranie specyficznej nazwy. Można również pomyśleć o ewentualnej ochronie nazwy poprzez rejestrację znaku towarowego w systemie krajowych, europejskim albo światowym (WIPO).

DODATKOWA POMOC

Jeśli prowadzić własną działalność możesz zgłosić swoje przedsiębiorstwo do otrzymywania bezpłatnej pomocy w prowadzeniu swojej działalności w the HMRC.

Data dostępu: 15 października 2016 roku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s